Zaproszenia PDF Drukuj E-mail
czwartek, 08 marzec 2007

            Zaproszenie to w zasadzie jedna z pierwszych rzeczy, którą przygotowujemy. Obecnie nasz rynek oferuje bardzo szeroki wachlarz wzorów zaproszeń do wyboru. Wiele z nich można kupić drogą elektroniczną przez Internet. Wielu narzeczonych decyduje się jednak na wykonanie ich we własnym zakresie. Przy odrobinie zdolności i posiadaniu komputera z drukarką, nie jest to aż takie trudne. Zarówno jednak w przypadku kupowania zaproszeń, jak i w przypadku ich własnoręcznego wykonania, zastanawiamy się nad tym jaką treść powinny zawierać.
            Zaproszenie zawsze zawierać powinno Imiona i Nazwiska naszych gości, w miarę możliwości należy unikać pisania „z osobą towarzyszącą”, choć jest to dopuszczalne bo czasem naprawdę trudno to ustalić.  Musimy napisać także kto zaprasza, i na jaką uroczystość, czy tylko ślub, czy też ślub i wesele. W zasadzie zamiast zaproszeń na ślub stosuje się raczej zawiadomienia o ślubie, z informacją o tym gdzie i kiedy ceremonia się odbędzie. 
           Kolejny istotny element to data i godzina, zwróćcie uwagę na często pojawiający się przy tej okazji błąd: niektórzy piszą bowiem np. „ 7. lipiec 2006” a być powinno „7. lipca 2006”, bo przecież lipiec jest tylko jeden. Należy także podać adres kościoła, USC oraz sali weselnej. Częstym zwyczajem jest zamieszczanie na zaproszeniu literek R.S.V.P. nie wszyscy wszakże wiedzą co ów skrót oznacza. Są to pierwsze litery francuskiego „Respondez S’il Vous Plait”, co oznacza, że oczekujemy potwierdzenia swojego przybycia, bądź też informacji o niemożności bycia na weselu. Jak ważna jest wiedza o pewnej ilości gości, nie trzeba nikogo przekonywać. Ponieważ jednak skrót R.S.V.P. nie jest obecnie zbyt rozpowszechniony, można napisać po polsku: „prosimy o potwierdzenie swojego przybycia” np. do dnia ...... co podyktowane jest koniecznością dokonania rezerwacji np. noclegów... Pamiętać należy o podaniu choćby numerów telefonów pod którymi na odpowiedzi oczekujemy. Praktyka pokazuje jednak, że zwyczaj informowania o swoim przybyciu, lub jego odwoływaniu też u nas kuleje. Więc najlepiej samemu obdzwonić zaproszonych gości i zweryfikować listę. Wracając jednak do treści zaproszeń, często widnieją na nich jakieś ładne sentencje, albo fragmenty poezji.
źródło: e-wesele.pl

Dla tych, którzy decydują się robić samemu, kilka projektów wraz z opisami jak wykonać ( po angielsku). Oczywiście oprócz zaproszeń można w ten sposób zrobić np. kartki z życzeniami dla nowożeńców lub kartki walentynkowe.